4 Ağustos 2014 Pazartesi

Fransadan dönüş yazısı:))

Fransa'da bir yaz okulunda geçirdiğim 3 haftalık tatilden sonra yine normal ve planlı hayatıma dönmüş bulunmaktayım. Bu çok mu iyi? Hayır. Çok mu kötü? Hayır. Normalde tüm yılımı bile planlamayı ve sürekli "pazartesi,salı,çarşamba..." diye programlar hazırlamayı seven ben,bu yaz 3 haftamı plan veya program olmadan sadece eğlenerek,fransızcamı ve ilginç bir şekilde ingilizcemi de geliştirerek başladım. Normalde fransız eğitim sisteminde ingilizceye çok yer verilmiyor ve bu nedenle ingilizcemin gelişmesi tuhaf görünüyor biliyorum. Ama bir kampüste 20-30 tane farklı milliyetten insan olduğunu ve çoğunun fransızcaya yeni başladığını düşünün. İngilizceni de mutlaka kullanman gerekiyor. 
Aslında bu çok hoşuma gitti çünkü bir ortak dil sayesinde herkes birbiriyle yakın dıstluklar kuruyor ve karşısındakinin milliyetinin ne olduğunu umursamaz bir şekilde konuşmaya devam ediyordu. Bir örnek vereyim: orada yakın arkadaşlarımdan biri olan Tiana'nın ingilizcesi çok iyiydi. Aynı odada kalıyorduk ve ilk geldiği günden itibaren yıllardır arkadaşmışız gibi konuşmaya başladık. Gitmeden bir gün önce birşey farkettik. Ne ben ona,ne de o bana ülkemi ve milliyetimi sormuştu! Tiana sırptı,ben de türktüm. Biliyorum bunu öyle bir yazdım ki milliyetimizi söylediğimiz andan itibaren küsecekmişiz gibi. Hayır,çünkü yaşanan bir haksızlık yüzünden bir ırkı suçlayacak kadar kalıplaşmış düşüncelere sahip salaklardan değildik biz. 
Hazır bu konuya gelmişken İsrael ve Gazze olaylarından da konuşmak istiyorum. Bilmem farkettiniz mi ama medya dahil bu olaya çok taraflı bakıyor. Biliyorum tabiiki İsrael'in askeri gücü Filistin'in askeri gücünden daha orantısız bir şekilde güçlü ve daha orantısız bir biçimde kullanılıyor diye. Ancak öyle kişiler çıktı ki,sanki tüm museviler birer cani gibi düşünen ve bu düşünceyi yaymak için uğraşan.
 Hitlerin "Gün gelecek öldürmrdiğim her bir yahudi için bana küfredeceksiniz!" lafına "Bravo! Geleceği nasıl da tahmin etmiş!!" diyerek alkışlayan insanları bile görmeye başladım ben. Hitler gibi bir caninin yaptığı hiçbir şey için alkış tutulmamalı! Bu dediği laf sadece İsrael yönetimindekiler için söylenmiş değil,bu dünya üzerindeki tüm museviler için söylenmiş canice bir laftır. İsrael devletinin suçunu sadece ırkları aynı olduğu için tüm dünyadaki musevilere atamazsınız. Hatırlar mısınız bilmiyorum ama. 9/11 olaylarından sonra da tüm müslümanlara terörist denmişti. Kimse dini veya ırkı yüzünden suçlanamaz!
Ben bir semitist olabilirim ama aynı zamanda bir insanım da. Semitist olduğum için İsrael'in tarafını tuttuğumu düşünen bazı insanlar var. Öyle birşey olmadığını ve tam tersine bu olayda nötr olduğumu söylemek istiyorum. Bana göre savaş olan yerde her iki taraf da haksızlıklar barındırır. Filistin, yıllar önce topraklarının bir kısmını para karşılığı satmamış mıydı? Peki ya İsrael? Para karşılığı aldığı topraklara rağmen daha fazlasını orantısız bir silah gücüyle almaya çalışıyor. İkisinin de haksızlıkları var. 
Benim tuttuğum tek taraf barışın tarafıdır ve bu iki ülkenin de elindedir. Öncelikle kimsenin ırkı ve dini yüzünden düşman sayılamayacağını ve sivillerin ölmek zorunda olmadıklarını öğrenmeleri gerekir. Filistin'de kaçan topunu almaya çalışırken üstüne bomda düşen,evinde yemek yerken öldürülen sivilleri;musevi olduğu için kaçırılıp yakılarak öldürülen 3 genci düşünün. Belki de bu ölen sivillerden bazıları dünya için iyi birşey yapacaktı. Belki bir hastalığa çözüm bulacak,belki açlığa ve yoksulluğa karşı direnecek,belki dünyaya barış getirecek biri olacaktı. 

Einstein'ın dediği gibi dünyada iyi ve kötü diye iki çeşit insan vardır ve aptallara göre  insanlar 8 farklı çeşittir. Bu aptallara örnek olarak(aynı zamanda kötü) İsraelli vekil Ayeled Shaked'i verebiliriz. Kötülere en büyük örneklerden biri olduğunu göstermiştir. İyi insanlara örnek olarak ise yine İsraelli ve musevi olduğu için öldürülen çocuklardan birinin annesini verebiliriz. "Kimse ölmesin,bitsin bu savaş." Demişti. Bu iki örnekle aslında hiçbir ırkı iyi ve kötü diye sınıflandıramaya ağımızı da anladık. 

Son olarak söylemek istediğim şeyi belki de bu yazıda defalarca söyledim. Ama anlamayanlar için tekrar söylemek istiyorum: Bir devletin yönetiminin yaptığı kötülüğü bir ırktan çıkarmayın. Savaşlarda taraf tutmanız birşey değiştirmez,siz sadece barışı destekleyin!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder